Rodzaje ogrzewania kominkowego

kominki, kominki województwo zachodniopomorskie, naprawa kominów, piece kominkowe i akcesoria, piece kominkowe, akcesoria do kominków, wkłady kominkowe, kominki wolnostojące, nowoczesne piecyki, kominki z zabudową, kominki z płaszczem wodnym, wykorzystanie ciepła

W zależności od sposobu rozprowadzania ciepła wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania kominkowego. Dystrybucja może odbywać się za pomocą:

– Powietrza – system DPG za pomocą rur transportuje ciepłe powietrze z kominka do innych pomieszczeń.

– Promieniowania – kominek nagrzewa pomieszczenie, w którym jest ustawiony, a ciepło pochodzi z ognia i obudowy akumulującej.

– Grzejników – kominek jest tu alternatywą dla kotłów na paliwo stałe. Rozgrzewa instalację c.o. za pomocą wody przepływającej przez wymiennik ciepła.

Ogrzewanie kominkowe DPG

DPG, czyli System Dystrybucji Gorącego Powietrza to układ, który rozchodzi się po całym domu. Ciepłe powietrze z kominka rozprowadzane jest elastycznymi rurami, które doprowadzają je do uwzględnionych pomieszczeń. Ogrzewanie kominkowe DPG nie stwarza problemów i szybko się uruchamia. Jest chętnie stosowane w miejscach takich jak domki letniskowe, w których nie korzysta się ze stałego ogrzewania. Systemy DPG są proste – składają się jedynie z termostatu i wentylatora, co ogranicza ryzyko potencjalnej awarii.

Wadą tego typu ogrzewania kominkowego jest trudność z uzyskaniem jednolitej temperatury we wszystkich pokojach. W pomieszczeniach, które znajdują się dalej od kominka, będzie chłodniej niż w tych, które położone są blisko źródła ciepła. System DPG nie jest rekomendowany dla alergików, ponieważ wiąże się ze stałymi ruchami powietrza, w którym często znajduje się kurz i pyłki.

Promieniowanie – bezpośrednie ogrzewanie kominkowe

To rozwiązanie sprawdzi się głównie do ogrzania pojedynczych pomieszczeń. Będzie optymalne, jeśli szukasz sposobu na docieplenie np. salonu. Nie nadaje się jednak na większych powierzchniach, szczególnie wielopiętrowych. Jeśli chcesz ogrzać cały dom, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się ogrzewanie kominkowe DPG lub grzejniki.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Ciekawa alternatywa dla systemu DPG, która nie wymaga dodatkowych rur i kotłowni. W tym przypadku ciepło z kominka ogrzewa wodę. Odbywa się to za pomocą płaszcza wodnego, znajdującego się we wkładzie kominkowym, który przepływa do instalacji c.o. i przekazuje ciepło przez grzejniki. To niezwykle wydajny system, który jest w stanie ogrzać nawet budynki o powierzchni do 400 metrów kwadratowych. Ten rodzaj ogrzewania kominkowego jest estetyczny, ekonomiczny i ekologiczny. Warto wiedzieć, że wymaga regularnej obsługi i odpowiednich zabezpieczeń.

Inne wpisy